Etapa a 3-a a campionatului Moldovei la fotbal

S-a disputat etapa a 3-a a campionatului Republicii Moldova la fotbal. Derby-ul etapei a avut loc la Chisinau, unde Zimbru a invins concitadina, Dacia, cu scorul de 2-1, golurile fiind marcate de Jdanov (min. 45), Andronic (min. 53), respectiv Japalau (min. 70).

Lidera competitiei, Sheriff Tiraspol, a invins pe teren propriu formatia Nistru Otaci cu scorul de 2-0. Au marcat Rodriguez (min. 61) si Kuciuk (min. 85). Una din echipele-surpriza a acestui inceput de campionat, Dinamo Bender, a jucat la egalitate (2-2) su Iskra-Stal Rabnita.

Oaspetii au deschis scorul deja in minutul 1 prin Bugneac, dar gazdele dupa prima repriza conduceau cu 2-1. Au marcat Dragan (min. 32) si Cemartan (min. 45+1). Iskra-Stal a egalat in min. 83 datorita reusitei lui Bogdan. Debutanta competitiei, Academia-UTM Chisinau, a fost invinsa de CSCA-Rapid Ghidighici cu 2-0. S-au evidentiat Arabadji (min. 15) si Turcu (min. 59). Meciul Olimpia Balti – FC Tiraspol a fost amanat, iar Tiligul-Tiras Tiraspol a fost libera de joc. In clasament conduce Sheriff cu 9 puncte. Ea este urmata de Zimbru (7 puncte) si Dinamo (5 puncte). //REPORTER.MD

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.