Campioana mondiala a fost distrusa

Reprezentativa Olandei a învins, cu scorul de 3-0 (2-0), selecţionata de fotbal a Italiei, în al doilea meci al grupei C de la Euro-2008, golurile „portocalei mecanice” fiind marcate de Ruud van Nistelrooy, Wesley Sneijder şi Giovanni van Bronckhorst.

În prima repriză jocul a fost unul deschis, în viteză, în care olandezii au surclasat campioana mondială, lipsită de luciditate în faţa porţii, ajutaţi şi de o eroare de arbitraj la deschiderea scorului.

Preludiul spectacolului golistic a fost însă unul contestabil – Van Nistelrooy a marcat din poziţie de ofsaid în minutul 26, dar golul a fost validat. Buffon a respins o lovitură liberă executată de Van der Vaart, mingea a ajuns la Giovanni van Bronckhorst, al cărui şut de la marginea careului a fost prelungit de Van Nistelrooy în plasă.

Wesley Sneijder a ridicat scorul la 2-0 în minutul 31. După un corner executat de italianul Andrea Pirlo, Van Bronckhorst a recuperat şi l-a lansat în contraatac pe Sneijder, care a înscris din interiorul careului, la colţul scurt, primul său gol la un turneu final.

După pauză, Italia a încercat să reducă din handicap, însă şuturile lui Toni, Del Piero, Pirlo sau Grosso fie au ocolit cadrul porţii, fie au fost respinse de portarul Edwin van der Sar.

În ciuda eforturilor campionilor mondiali, cei care au marcat au fost tot olandezii, în minutul 79. După ce a contribuit la primele două goluri, Van Bronckhorst a fixat scorul la 3-0, în ciuda eforturilor lui Zambrotta de a limita proporţiile scorului. // Timpul

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.