Angajăm Social Media & Community Manager (2în1)

Redacția Moldova.org angajează o persoană care să îmbine două funcții și anume de Social Media Manager (SMM) și Community Manager (CM). Dacă te identifici cu misiunea și valorile Moldova.org, te îndemnăm să citești mai jos pe cine căutăm.

Pe scurt, este vorba despre o funcție full-time, potrivită pentru o persoană care are atât abilitățile tehnice necesare pentru poziția de SMM, cât și de organizare și comunicare necesare pentru a fi CM.

Responsabilitățile Social Media și Community Managerului/ei:

  1. Să administreze conturile sociale ale Moldova.org – creare conținut scris, grafic (prin intermediul Canva) pe Facebook și Instagram și asigurarea conținutului în colaborare cu departamentului video pe Instagram (stories), YouTube (shorts) și TikTok
  2. Să participe la ședințele editoriale și să stabilească strategii de promovare a materialelor produse de echipa de autori
  3. Să promoveze proiectele și evenimentele organizate de Moldova.org
  4. Să răspundă la comentariile și mesajele recepționate pe conturile de Social Media ale Moldova.org sau să le direcționeze către autori sau redactora-șefă, în caz de necesitate
  5. Să asigure o comunicare constantă cu comunitatea Moldova.org de pe platforma Patreon.com
  6. Să inițieze și coordoneze campaniile de crowdfunding
  7. Să actualizeze (la necesitate) strategia de comunicare a Moldova.org

Cunoștințe de bază necesare:

  1. Cunoașterea limbii române și engleze
  2. Identificarea cu valorile Moldova.org
  3. Lucru pe platforma Canva.com

Ce vei găsi la Moldova.org:

  1. Contract de muncă
  2. Remunerare netă de 12-16 mii MDL, în funcție de experiență și competențe
  3. Traininguri inhouse și externe de îmbunătățire a skill-urilor
  4. Un spațiu de muncă sănătos (atenție la limitele personale, sănătatea mintală a angajaților și respectarea timpului liber)
  5. Teambuilding-uri lunare
  6. Bonusuri în funcție de reușitele financiare ale departamentului comercial

Dacă ești interesat/ă, trimite-ne CV-ul tău și spune-ne în câteva fraze ce știi despre noi și de ce vrei să fii parte din echipa noastră pe [email protected].

Termen limită: 7 aprilie 2023

Pentru informații suplimentare ne poți contacta la +373 69108552.

Lucrez în jurnalism din 2012 și am învățat meseria din practică, pe teren. Am preluat Moldova.org în calitate de manageră în 2016 și de atunci am reușit nu doar să creștem echipa, ci și să transformăm radical forma și menirea redacției. Mă mândresc cu o echipă feministă, care ține pasul cu trendurile internaționale, practicând jurnalismul constructiv și de soluții. Depun efort pentru ca Moldova.org să se asocieze și colaboreze cu organizații de la noi și internaționale, care împărtășesc aceleași valori. Asta pentru că noi facem mai mult decât jurnalism, noi construim o comunitate.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.