Real Madrid a câștigat cupa UEFA Champions League

Real Madrid a câştigat pentru a 11-a oară în istorie UEFA Champions League. La fel ca în 2014, ultima dată când “galacticii” şi-au adjudecat trofeul, aceştia au învins-o în finală pe rivala Atletico, după loviturile de departajare, transmite digisport.ro.

Echipa lui Zidane a avut prima ocazie, dar Oblak a intervenit excelent la tentativa lui Casemiro. Sergio Ramos a intrat în istoria Ligii după ce a deschis scorul pe San Siro. A devenit primul fundaş din istoria competiţiei care înscrie în două finale. Fundașul a mai marcat în 2014, tot împotriva lui Atletico.

Real a intrat cu avantaj minim la pauză, iar repriza a doua a început mai bine pentru echipa lui Simeone. Fernando Torres, care nu a tras nici măcar un şut la poartă în prima parte, a căzut în careu după un duel cu Pepe, iar arbitrul Mark Clattenburg a acordat penalty. Francezul Griezmann, adversarul României de la Euro 2016, a tras tare, în transversală, iar scorul a rămas 1-0 pentru Real.

Atletico a continuat să spere, după ce Savic şi Saul au trecut pe langa egalare. Benzema a dat replica Realului, dar Oblak a avut o intervenţie excelentă. Atletico a trimis meciul în prelungiri cu 10 minute înainte de final. Introdus în partea a doua, Ferreira-Carrasco a devenit primul jucător belgian care înscrie într-o finală de Liga Campionilor.

Cele 30 de minute de prelungiri nu au adus nicio modificare pe tabela şi trofeul s-a decis la loviturile de la 11 metri. Lucas Vasquez a deschis seria și niciunul dintre primii 7 executanți nu a ratat. Juanfran a tras însă în bară la cel de-al patrulea penalty pentru Atletico, iar Cristiano Ronaldo, care a jucat accidentat din minutul 70, a marcat pentru al 11-lea trofeu UEFA Champions League din istoria Realului.

Student, jurnalist. Mai multe detalii la nicu.md.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.