Lotul național de fotbal feminin a obținut a doua victorie consecutivă

Sursa: Moldopres

Echipa națională de fotbal feminin a repurtat ieri a doua victorie consecutivă la turneul din cadrul primului tur preliminar al Campionatului Mondial-2019, care se desfășoară în Lituania, relatează Moldpres.

Ea a învins cu scorul 2-0 reprezentativa țării-gazdă. Soarta partidei a fost decisă în minutele de prelungiri. Mai întîi, Algimante Mikutaitė a trimis mingea în propria poartă, iar la puțin timp Carolina Ţabur a marcat al doilea gol.

Echipa pregătită de Alina Stețenco a evoluat în următoarea componență: Zatuşevscaia, Cerescu, Prisăcari, Porojniuc, Munteanu, Caraman, Toma (Cuşinova, 80), Chiper, Ţabur, Miţul (Arnautu, 89), Colesnicenco.

Gazdele au evoluat din minutul 51 în zece oameni după eliminarea din teren a jucătoarei Neverdauskaitė.

Anterior formația moldoveană a învins echipa Andorrei cu scorul 4-0. Pe 11 aprilie ea va juca cu selecționata Israelului.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.