Două medalii de bronz au obţinut moldovenii la Campionatul Mondial de lupte libere rezervat cadeți

Sportivii moldoveni au obţinut două medalii de bronz la Campionatul Mondial de lupte libere rezervat cadeți, care s-a desfăşurat în perioada 16 – 22 iulie curent în or. Snina, Slovacia.

Luptătorul Nicolai Grahamez, cat.50 kg, a obţinut medalia de bronz, după ce l-a învins în optimi de finală pe belarusul Arseniy Zur şi a fost învins în pătrimi de Spencer Lee din SUA, luptând în ultima etapă cu maghiarul Balazs Egyed, pe care l-a învins,a obţinut medalia de bronz.

Sportivul Dmitri Ceacusta, cat. 100 kg, l-a învins în optimi de finală pe indianul Prakash Ganesh şi a suferit înfrângere în sferturi de finală în faţa luptătorului Jordan Wood din SUA, înfruntându-l în ultima etapă a competiţiei pe egipteanul Abdelmoteb Abdalla Hatem, a obţinut medalia de bronz la categoria indicată.

Republica Moldova a fost reprezentată de către cinci sportivi şi antrenori.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.