Două medalii de aur şi două medalii de bronz au obţinut sportivii moldoveni la Turneul Internaţional de lupte pentru seniori

Sportivii moldoveni au obţinut obţinut 4 medalii de aur şi bronz la Turneul Internaţional de lupte pentru seniori Memorial „ Ion Cornianu & Ladislau Simon”, desfăşurat în perioada 25– 27 iulie, în or. Bucureşti, România.

Medaliile de aur au fost obţinute de către luptătorul Nicolae Ceban (cat. 97kg) la proba lupte libere şi Natalia Budu (cat. 53 kg) la proba lupte feminine.

Sportivii moldoveni Alexandru Chirtoaca ( cat. 57 kg) şi Ianic Saculţan(74 kg) au obţinut ambii medalia de bronz, iar luptătorii Alexandru Burca (cat. 74 kg), Andrei Prepelita (61 kg), Vladimir Gotisan ( cat. 65 kg) si Ivan Zamfirov ( cat. 57 kg) s-au clasat pe locul 5 al turneului.

În cadrul TurneulUI Internaţional de lupte pentru seniori Memorial „ Ion Cornianu & Ladislau Simon” au participat circa 350 de sportivi din 20 de ţări ale lumii, evenimentul a avut loc înaintea Campionatului Mondial de lupte, care se va desfăşura în septembrie curent în Uzbechistan.

Lotul naţional de lupte libere din Republica Moldova a fost reprezentat de 25 de sportivi, antrenori şi arbitri, care se află în cantonament la Bucureşti, împreună cu lotul naţional român de lupte libere, pentru perioada 21 iulie–11 august curent.

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.