Alexandru Bratan a fost desemnat cel mai bun sportiv moldovean in 2005

Halterofilul Alexandru Bratan a fost desemnat de catre ziaristii sportivi al doilea an consecutiv drept cel mai bun sportiv moldovean al anului.

"Sunt bucuros de aprecierea cronicarilor sportivi si sper ca voi fi cel mai bun si in 2006", a declarat vineri, 9 decembrie, performerul pentru presa la putin timp dupa optiunea facuta de ziaristi.

Alexandru Bratan a fost ales primul in top dupa ce a devenit vicecampion mondial la categoria de greutate pina la 105 kilograme la Doha (Qatar) si a obtinut la acelas turneu medalia de argint la proba "smuls". in urma sondajului efectuat el a adunat 355 puncte.

Pe locul doi s-a situat luptatorul de stil liber, Ghenadie Tulbea, campion european la categoria de greutate pina la 55 kilograme (Varna, Bulgaria) – 324 puncte.

Al treilea sportiv moldovean al anului ce se incheie a fost desemnat Marcel Trudov, campion european la judo printre tineri in virsta pina la 23 ani (Kiev, Ucraina), ocupant al locului 5 la Europenele de seniori. El a acumulat 200 puncte.

Locul patru i-a revenit atletului Ion Luchianov (185 puncte), medaliat cu argint la cursa 3 mii metri cu obstacole la Universiada Mondiala de la Izmir (Turcia).

Toti performerii reprezinta Clubul Sportiv Central "Dinamo".

Urmeaza in clasament Elena Miscov (jocul de dame, varianta rusa) – 150 puncte. Ea este campioana mondiala la jocul rapid.

Pe pozitia a sasea a fost plasata vicecampioana mondiala la sambo, Ana Repida (120 puncte). Alexandru Burca (lupte libere) a fost pozitionat pe locul sapte (76 puncte) pentru locul cinci ocupat la Mondialele din Budapesta in limitele categoriei de greutate pina la 74 kilograme. Marele maestru international la sah Viorel Bologan a ocupat locul opt (63 puncte) dupa ce a devenit anul curent cu echipa rusa Tomsk-400 posesor al Cupei Campionilor Europeni, premiant la turneele din Dresden (Germania), Poikovskoie (Rusia), Sarajevo (Bosnia-Hertegovina), Edmonton (Canada), campion al Rusiei, Angliei, concursul pe echipe. Serghei Stoianov (kickboxing, 75 kg, campion mondial – 61 puncte) s-a situat pe locul noua. Pozitia a zecea i-a revenit Olgai Cristea (44 puncte), medaliata cu bronz la Campionatul European pentru junioare in cursa de 800 metri.

Cel mai bun antrenor a fost desemnat Ion Bratan (haltere).

Printre echipe primul loc a fost atribuit selectionatei de kaiac-4 printre juniori, care a obtinut medalia de aur la Campionatul European pentru juniori. // BASA-Press

Preluarea textelor de pe Moldova.org se realizează doar în limita maximă de 2000 de semne, cu 2 link-uri directe spre articolul citat în prima și ultima propoziție a fragmentului preluat. Fotografiile/infograficele de pe platforma moldova.org pot fi preluate în număr de maxim 2 bucăți per material și doar cu menționarea Moldova.org și numele autorului/autoarei.